Стандартите за красота, особено за жените винаги са били свързани с младостта. С отминаване на времето, започваме да се тревожим за ефектите на процеса на стареене – бръчки, отпусната кожа, намалена еластичност и неравен тон на кожата. Кремовете няма да помогнат за отпускането на кожата, но те могат да бъдат използвани за намаляване на пигментациите, фините линии и бръчки и да забавят признаците, свързани със стареене на кожата. Тези средства включват ретиноиди, антиоксиданти, растителни продукти и фотозащита. В тази статия ще разгледаме ретиноидите.
Ретиноиди
Семейството на ретиноидите се състои от група от съставки, производни на Витамин А. Те се използват в грижата за кожата от 1970г и са единствените локални агенти, които многократно демонстрират анти-ейдж ефекти у научни изследвания.
Ретиноидите имат способността да:
-намаляват бръчките;
-забавят разпада на колагена;
-изсветляват пигментации и старчески петна
-лекуват някои видове акне
Ретиноловите естери, ретинол, ретиналдехид, адапален, третиноин и изотретиноин са различни видове ретиноиди. Ретиноловите естери се преобразуват в ретинол, след това в ретиналдехид и накрая в ретиноева киселина, която е активната съставка.
Продукти, на които им трябват по-малко стъпки за преобразуване са по-ефективни за анти-ейдж цели, но в същото време и по-иритиращи. (например ретиналдехида е по-силен от ретинола, а ретиноевата киселина е по-силна от ретиналдехида и тн.)
РЕТИНОЛОВИ ЕСТЕРИ-> РЕТИНОЛ*->РЕТИНАЛДЕХИД->РЕТИНОЕВА КИСЕЛИНА
*Ретинолови деривати – ретинолов ацетат, ретинолов пропионат и ретинолов палмитат
Ако търсите подходящ ретиноиден продукт без лекарска рецепта, изберете такъв, който съдържа ретинол или ретиналдехид. Те са по-ефективни от ретиноловите деривати.
Какво да купя? Избягвайте ретиноловите деривати и естери, тъй като не са толкова ефективни. Продуктите без рецепта съдържат ретинол или ретиналдехид. Ако купувате продукт с ретинол, уверете се, че има поне 0.1% концентрация. Консултирайте се с дерматолог кой продукт е най-добрият за Вас, вземайки предвид възрастта Ви, типа кожа и индивидуалните нужди на Вашата кожа.
Кога трябва да започна да ги използвам? От края на 20-те години нататък.
Кой е най-добрият начин да ги използвам? Ретиноидите е най-добре да се използват вечер след измиване на лицето, малко количество с размер на грахово зърно е достатъчно. Може да отнеме 3-6 месеца редовна употреба преди да се забележи подобрение на кожата. Ако кожата се усеща суха и опъната, овлажняващ крем може да се приложи 20-30минути по – късно.
Има ли някакви странични ефекти? Ретиноидите първоначално могат да причинят червенина и раздразнение на кожата, така че тяхната употреба трябва да е постепенна и с надграждане, от 2 до 3 пъти седмично до всяка вечер, ако кожата може да го понесе. Кожа, на която се прилага ретиноид е чувствителна към УВ радиацията и риск от изгаряне, слънчевите лъчи също правят продукта по-малко ефективен. Нощната употреба на ретиноид трябва да е комбинирана с ежедневно ползване на фотозащита през деня с минимум SPF 30 , избрана според съответният тип кожа.
Ретиноидите са едно прекрасно средство в предотвратяването и обратимостта на стареенето. Използвани разумно имат редица ползотворни ефекти, за които кожата ни ще ни се отблагодари.